Meme Büyütme

“Göğüslerinizin küçüklüğü vücudunuzun genel hatlarına uyumsuzluğundan, elbise seçimine kadar her şeyi etkiler.”

Günümüzde bayanların en çok tercih ettikleri ve en memnun edici ameliyatlardan birisi, silikon ile meme büyütme ameliyatlarıdır. Hamilelik, emzirme, yaşlanma gibi nedenlerle memeler küçülebilir ya da gelişme geriliği sonucunda yeterli büyüklüğe ulaşmayabilir.

Bu gibi durumlarda küçük olan memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, iri ve estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Bu büyütme ise, en uygun silikon meme protezleri ile yapılabilir.

Meme büyütme cerrahisi günümüzde son derece güvenli bulunan, güvenilirliği ispatlanmış operasyonlardır. Meme protezinin kansere neden olmadığı birçok bilimsel araştırma ile saptanmıştır. Bu araştırmalarda hastalar, 20 ila 30 yıl gibi uzun zaman aralıklarında takip edilmiştir. Sonuçlar meme protezi konulan hastalarda meme kanseri oluşma oranının, normal kadınlardan farklı olmadığını hatta biraz daha düşük olduğunu göstermiştir. Meme protezi 18 yaşından sonra isteyen her bayana uygulanabilir.

Günümüzde operasyonlarda kimyasal olarak zararsız, kanser oluşturmayan, polimer bazlı silikonlar kullanılmaktadır. Genel olarak ameliyatlarda; allerjik reaksiyona yol açmayan, toksik etkileri bulunmayan, kohezive jel içeren ve dışı kadifemsi yuvarlak veya damla şeklinde son derece güvenli protezler tercih edilmektedir.

Meme – göğüs büyütme ameliyatı, meme dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılmasıdır. Bu müdahale yapısal olarak küçük memeler için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış memeler için uygulanmaktadır.

Muayeneden sonra doktorunuz, göğüs kafesini kaplayan deri ve memelerin durumu gibi ameliyatla ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri anlatacaktır. Memelerin bariz olarak sarkık olduğu vakalar için, cerrah meme büyütme ameliyatına ek olarak meme derisini azaltarak yeniden şekillendiren bir yöntem önerebilir.

Meme büyütmede kullanılan birkaç cerrahi yaklaşım vardır. En sık kullanılan teknik, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisidir. Çoğunlukla bu teknik tercih edilmektedir.