preloader
 Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction Nasıl Yapılır?

Vücudun belli bölgelerinde biriken yağların, vakum ya da şırınga ile çekme yöntemi ile vücuttan alınması işlemine liposuction adı verilir. Bu bölgesel yağlar genellikle karın, kalça, uyluk ve yüz bölgesinde olmaktadır. Liposuction ile spor ve diyet ile eritilemeyen yağlar vücuttan alınarak bölgesel incelme gerçekleştirilir ve vücut şekillendirilmiş olunur.

Klasik liposuction işlemi vücuda kesik açılarak yapılan cerrahi bir işlemdir. Liposuction yapılmadan evvel hastanın vücudundaki şekillendirilecek yağlar hekim tarafından belirlenip işaretlenir. Liposuction cerrahi bir işlem olduğu için hastaya anestezi uygulanır. Anestezinin ardından bölgeye sıvı bir çözelti enjekte edilir. 

Bunun sayesinde bölgede meydana gelecek kanama ve ağrı minimuma indirilmiş olunur. Ayrıca bu sıvı çözelti cildi sertleştirerek ciltte kesik açılmasını kolaylaştırır. Ardından ciltte küçük bir kesik açılarak bu kesiğe vakum makinesine bağlı olan bir kanül yerleştirilir. Vücuttaki yağın parçalanması ve emilmesi için kanül hareket ettirilir. Böylece fazla kan da boşaltılır. Ameliyatın ardından fazla ödemin önlenmesi ve fazla sıvının akması için cerrah kesiği açık bırakmayı tercih edebilir. Liposuction işlemi tamamen bittikten sonra kesiğe dikiş atılır ve işlem uygulanan bölge bandaj ile sıkıca sarılır.

Eğer liposuction ameliyatında hastaya genel anestezi yapıldıysa ve tek seferde vücuttan çok fazla yağ alındıysa, hastanın bir gece hastanede kalması gerekebilir. Ancak lokal anestezi yapıldıysa ameliyat bittikten birkaç saat sonra hasta taburcu edilir. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon numaranızı bırakın.
Biz sizi arayalım.