preloader
 Saç Ekimi İyileşme Süreci

Saç Ekimi İyileşme Süreci

Başarılı bir saç ekimi sonrası, işlemin kalıcı hale gelmesi için iki noktaya dikkat etmeniz gerekir. Doğru ve düzenli bakım yapmak ve operasyona zararlı olabilecek unsurlardan uzak durmak, saç ekimi iyileşme sürecini hızlandıracak ve işlemin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilecekler

  • Operasyondan sonraki ilk 3 güne özellikle kişinin dikkat etmesi gerekir. Bu süreçte kafa bölgesi açıkta kalmalı ve kesinlikle yıkanmamalıdır. İlk gece genelde hafif bir ağrı oluşabilir. Doktorun vereceği ağrı kesicilerle kişi rahat bir gece geçirebilir. Ayrıca kafa bölgesinde kaşıntı durumu meydana gelebilir. Kesinlikle kaşıma ya da temas olmamalıdır.
  • Saç ekiminin ertesi gününde enseye yapılan pansuman yenilenir. Doktor tarafından eski bandaj çıkarılır, yenisi takılır. Ense bölgesinde meydana gelebilecek enfeksiyon riskine karşın, doktorun verdiği antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır. İlk 5 gün antibiyotik kullanmak yeterli olacaktır.
  • 1 ay boyunca alkol ve sigara tüketilmemelidir. Alkol ve sigara antibiyotiklerle etkileşime girer ve vücudu olumsuz etkiler. Ayrıca iyileşme sürecinin yavaşlamasına neden olabilir.
  • Operasyondan 3 gün sonra, kafa bölgesi yıkanabilir. 15 gün boyunca da doktorun önereceği özel losyonlardan kullanılmalıdır. Düzenli olarak yapılacak yıkama ve temizleme işlemi sonrasında kabuklanma durumu 15. günün sonunda tamamen bitecektir.
  • Saç ekimi operasyonundan 1 ay sonrasına kadar, vücudu zorlayan sporlardan uzak durulmalıdır. Ağır sporlar, kalp atışını hızlandırır ve saç köklerinin ekildiği bölgede yer alan mikro kanalların kanamasına neden olur. Bu durum ise saç köklerinin zarar görmesine neden olur.
  • Operasyondan 2 hafta sonrasına kadar kafa bölgesinin güneşten korunması gerekir. Eğer dışarı çıkılması gerekiyorsa, kafa bölgesini sıkmayan şapkaların tercihi yerinde olacaktır.
  • Ekimin 1. Ayında şok dökülme denilen bir durum meydana gelir. Birçok kişi bu durumu endişeyle karşılar. Bu durumun nedeni saç köklerinin alınması sırasında ekim yapılan bölgedeki greftlerin savunmaya geçmesidir. Savunma durumu ise bir tür uyku halidir. İlk ayda şok dökülme yaşanmasına rağmen, 2. ve 4. aydan itibaren normal ve sağlıklı uzama gerçekleşecektir.
  • 4. ay sonunda saçlar biraz daha uzar ve belirgin hale gelir. 8. Aydan itibaren saçlar kalınlaşır ve gürleşir. 1. yıl tamamlandığında ise saçlar tamamen normal görünüme kavuşmuş olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon numaranızı bırakın.
Biz sizi arayalım.